תוצא הזיקית

מתוך Ngu

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תוצא הזיקית הוא הליך רפואי גנטי של פיגמנטציה מלאכותית, המתואר בסדרת פתח מילוט.

את ההליך הזה יצר המאפר, תוך שהוא מנסה אותו במשך השנים על גופו שלו.

הליך רפואי זה הוא ככל הנראה בדיוני.


תוכן עניינים

[עריכה] תיאור המרכיבים הרפואיים

התערבות ביסודות הפיגמנטים, תוך שינוי מעמיק בהרכבם של גנים אחדים, וכך לגרום לשינוי צבעים בגופו של האדם. כגון צבעי עיניים וגווני שיער.

  • השיער:
בשערה, שהיא למעשה חלבון, יש שלוש שכבות. השכבה האמצעית והעבה יותר משתי האחרות, מכילה פיגמנט מלנין שאחראי על צבע השיער. מלנין מסוג פומלנין יוצר שיער אדמוני.
בתרכובת של 'תוצא הזיקית', קיים נוגדן שמשבש את ייצורו של הפיגמנט פומלנין, וגורם לו להתערב בפּיגמנט נוסף, אומלנין. התרכובת, שמתערבת בתהליכים גנטיים אחדים, תגרום לשיער להאדים.
יש גם שיבוש בשכבה הפנימית של השערה, שכבת המדולה, שאחראית על החזרת אור ובוהק, כך שבצל ובשמש גווני השיער משתנים.
  • העיניים:
צוות המדענים של המאפר פירקו למרכיבים תמיסה תרופתית למחלת הגלאוקומה (מחלת עיניים המתאפיינת בלחץ גבוה של נוזל בתוך העין), בתרופה זו קיימת תופעות לוואי של שינוי צבע העיניים. החומר בתרופה שגורם לכך הוא בימאטופרוסט.
בנוסף לתופעות הלוואי שהם שאלו מן הבימאטופרוסט, הם גם צירפו פתולוגיות מתופעת ההטרוכרומיה, בתופעה זו לכל אחת מן העיניים יש צבע שונה.
הליך 'תוצא הזיקית' פועל על הקשתיות, שמקיפות את האישונים. אותו פיגמנט מלנין שאחראי על צבע השיער, בא לשימוש גם כאן, בצבע העיניים. אבל במקרה הזה מגבירים את תפוקת הפיגמנט ברקמת החיבור בתוך העין, יותר תאים, יותר גרגרים, יותר כהות.

[עריכה] תיאור ההליך

כמות מן החומר מוזרקת ישירות לווריד, מדי יום ביומו. במהלך התקופה, מתעורר המטופל כשעיניו דבוקות מליחה. במקביל שיערו נושר וגדל לאחר מכן בצבע הדרוש.


[עריכה] תופעות לוואי

ההליך גורם לשורה של תופעות לוואי, ביניהן:

  • קוצר ראייה, הנובע משיבוש בגן הקרוי פי-איי-אקס-6.
  • המערכת החיסונית עוברת תהפוכות.
  • הגוף נותר חשוף למחלות שונות, בעיקר כאלה קשורות בעור.


[עריכה] שימוש בעלילה

פרטי עלילה פרטי עלילה ("ספוילרים") מופיעים בהמשך


אביגיל בראון פונה אל המאפר כדי שיסייע לה במשימה שנראית בלתי אפשרית, לשנות את צבעי עיניו ושערו של מנדי גולד הפעוט, כך שיתאימו לגווניו של בעלה, שבתאי גולד.

המאפר מציע את ההליך 'תוצא הזיקית', מבלי לספר על תופעות הלוואי.

ההליך הזה אכן משנה בסופו של דבר את גווניו של מנדי גולד, בעודו תינוק.


פרטי עלילה פרטי עלילה ("ספוילרים") לא יופיעו בהמשך.


[עריכה] מאחורי הקלעים

בספרא וסייפא כתב נחמן, שלאחר שפורסמו הפרקים המתארים את ההליך הרפואי הזה, הוא קיבל גל של פניות, מאת קוראים שביקשו לדעת אם מדובר בהליך אמיתי, ובאיזה בתי חולים ניתן לבצע אותו.


כלים אישיים